Ženská vitalita: Ktorými vitamínmi a minerálmi podporiť svoje zdravie?

Žena za svoj život prejde niekoľkými etapami. V každej fáze telo vyžaduje trochu inú skladbu vitamínových zdrojov, ktoré treba pravidelne dopĺňať. Na trhu nájdete veľké množstvo doplnkov stravy – ako teda spoznať, aký je pre vás ten pravý? To a ešte viac sa dozviete v článku.

Multivitamín je základ
Spoločným základom doplnkov stravy všetkých žien rôznych vekových skupín by mal byť kvalitný multivitamín. Ten sa postará o doplnenie chýbajúcich látok a zaistí lepšiu funkciu organizmu. Dbajte preto predovšetkým na pestrý jedálniček bohatý na vitamín A, D, E, železo a horčík. Nezabúdajte ani na vitamín C, ktorý v tele podporuje mnoho dôležitých procesov.

Tip: Vitamíny vo forme suplementácie sa vstrebávajú ľahšie, ak ich skombinujete s tými prírodnými z ovocia a zeleniny. Doplňujte tiež zdravé tuky, vďaka ktorým sa lepšie absorbujú vitamíny rozpustné v tukoch, ako napríklad vitamín A, D, E, K, a karotény.

Krásna pleť, vlasy a nechty
Podstata lesklých vlasov tkvie v železe, ktoré napomáha vývoju vlasových folikulov. Zinok spevní vaše nechty a vyčistí pleť zvnútra. Ďalšími dôležitými látkami sú horčík, selén a vitamíny B, C, D. Zaraďte do svojho jedálnička viac špenátu, vajíčok a ovsených vločiek.

Tehotenstvo a dojčenie
V tehotenstve je veľmi dôležitá kyselina listová, ktorá napomáha správnemu vývoju mozgu embrya. Nájdete ju v šaláte, keli a brokolici. Ďalšou podstatnou látkou je jód a vitamín D3, ktorý sa významne podieľa na tvorbe kostí.

Menopauza
Žena v prechode už nepotrebuje toľko železa, ale skôr by sa mala zamerať na vápnik a vitamín D. Vitamín D totiž prispieva k správnemu vstrebávaniu vápnika, jeho nedostatok ho naopak blokuje v tráviacom trakte. Medzi potraviny bohaté na vápnik patrí mak, chia semienka a morské riasy.

Doplňovanie vitamínov je dôležitou súčasťou správneho fungovania ľudského tela. Všeobecne ale platí, že hlavným faktorom je kvalitný a vyvážený jedálniček. Zamerajte sa tiež pravidelnému pohybu a dostatočnému spánku. Zdravý životný štýl nakopne správnu funkciu organizmu a zaistí vám kvalitný život v každej jeho fáze.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram