Ako si poradiť s výberom vodovodnej batérie

Vodovodná batéria do kuchyne či do kúpeľne nie je investíciou na pár týždňov. Preto by sme pri jej výbere nemali brať ohľad iba na vzhľad, ale hlavne na funkčnosť. Batériu sa delia do kategórií podľa radu parametrov, ktoré nám tiež pomôžu s výberom.

Batérie podľa miesta určenia
Podľa toho, kam budeme batérie montovať, sa rozlišujú:

Umývadlové batérie
Batérie do sprchy alebo vane
Bidetové batérie
Kuchynské (drezové) batérie
Batérie podľa umiestnenia
Umiestnením sa rozumie konkrétne miesto, kam sa batéria montuje, teda buď na dosku kuchynskej linky alebo vrchnú časť umývadla, na stenu, prípadne pod omietku. Existujú teda:

Stojankové batérie
Nástenné batérie
Podomietkové batérie
Batérie podľa typu ovládania
To je veľmi podstatné, pretože napríklad v kuchyni máme často plné ruky, takže ovládanie pákou je v podstate nevyhnutnosťou. V sprche sa zase hodia jednoduché tlačidlá, ktoré pomôžu nastaviť dobu sprchovania. Na trhu sú batérie:

pákové
tlačidlové
kohútikové
Špeciálnym typom sú termostatické batérie. Vďaka nim je možné nastaviť konštantnú teplotu a šetriť tak spotrebu vody.

Podľa materiálu
Dávno už neplatí, že batérie sú len nerezové. Výber materiálov sa neustále rozširuje, takže nájdete batérie nielen s rôznorodými povrchmi (chróm, nikel, granit), ale aj materiály imitujúce napríklad mosadz alebo spomínaný nerez. Predávajú sa aj keramické batérie, prípadne kombinácia viacerých rôznych materiálov. Stále sa rozširuje aj škála farieb v matnom aj lesklom prevedení.

Dizajn je pre mnohých zásadný, ale…
Vodovodná batéria je veľmi výrazným prvkom kuchyne aj kúpeľne. Preto je pre veľa ľudí absolútne zásadné, ako batéria vyzerá, či ladí s ostatným vybavením danej miestnosti, a to ako materiálovo, tak farebne. A to môže byť niekedy problém, keď sa pri výmene v obchode zamilujeme do nejakej super modernej batérie, ktorá ale v rustikálnej kuchyni vyzerá ako päsť na oko. Rovnako by ste mali dbať na to, aby tvar batérie ladil s umývadlovou skrinkou.

Aj keď – dnes sa kombinuje všetko so všetkým a záleží hlavne na tom, ako batéria vyhovuje svojmu užívateľovi. V kúpeľniach sa oplatí zvoliť jeden produktový rad, aby batéria na umývadle ladila so sprchovou, prípadne aj bidetovou.

Funkčnosť je primárna
Umývanie je činnosť, ktorú robíme deň za dňom, či už umývame seba, alebo oplachujeme ovocie v kuchyni. Funkčnosť by mala byť pri výbere vždy najdôležitejšia. Keď to ide, je lepšie si konkrétny typ batérie vyskúšať v showroome, aby sa ľahko ovládala.

Dôležité je si dôkladne zmerať, akú batériu potrebujete kúpiť. Nejde len o to, aby sa dala namontovať, ale aj aby ste mali dosť priestoru pri jej používaní. Pokiaľ si nie ste istí, je lepšie sa opýtať inštalatéra, alebo aspoň kamaráta, ktorý už batériu niekedy menil. Ostatne, keď investujete do drahej batérie, je vhodné si ju nechať odborne nainštalovať.

Modern bathroom interior

Pri výbere tiež premýšľajte o tom, kto všetko bude batériu používať. Pokiaľ máte malé deti, vyplatí sa batéria robustnejšia, ktorá niečo vydrží. Deťom, ale aj seniorom vyhovujú pákové batérie, ktoré sa ľahko ovládajú. Bolo by zbytočné robiť si v rodine dusno kvôli krásnemu dizajnovému kúsku, ktorý by niekto neúmyselne zničil. Rovnako je dobré premýšľať, aké funkcie skutočne potrebujete ako v sprche, tak napríklad pri drezovej batérii. Neplaťte to, čo nebudete používať.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram