Francúzsko volí nového prezidenta. Favority pre druhé kolo sú Macron a Le Penová

Vo Francúzsku dnes ráno začali prezidentské voľby, v ktorých post hlavy štátu obhajuje Emmanuel Macron. Prieskumy verejnej mienky naznačujú, že sa opäť bude rozhodovať až v druhom kole.

V ňom sa súčasný prezident podľa všetkého rovnako ako pred piatimi rokmi stretne s vodkyňou krajnej pravice Marine Le Penovou.

Hlasovanie v pevninskom Francúzsku začalo o 08:00 SELČ. Večer sa volebné miestnosti uzavrú do 20:00, potom začnú prichádzať predbežné výsledky. V niektorých zámorských územiach Francúzska sa hlasovalo už v sobotu.

O priazeň voličov sa uchádza 12 kandidátov. Vyberať si medzi nimi môže až 48,7 milióna Francúzov s právom hlasovať, okolo účasti ale panovala značná neistota vzhľadom na vysoký podiel nerozhodnutých voličov.


Macron chce v telefonátoch s Putinom pokračovať. S výsledkami ale nie je spokojný

Prieskumy dlho stavali Macrona do pozície jasného favorita prvého aj druhého kola, po uplynulom týždni už to ale neplatí. Hlava štátu v podstate vynechala tradičnú kampaň a nezapojila sa napríklad do televíznych debát so súpermi, zatiaľ čo uprednostnila diplomatické snahy okolo konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. Voliča ale podľa analytikov viac trápia narastajúce životné náklady, čo je téma, ktorú celé týždne akcentovala Le Penová.

Podpora krajne pravicovej političky v posledných sondážiach poskočila zhruba na 23 percent, naopak Macron po istom posilnení z prvých dní vojny spadol k 26 percentám. Ak by do druhého kola neprešla táto dvojica, jednalo by sa o veľké prekvapenie, pretože v prieskumoch tretí, ľavicový kandidát Jean-Luc Mélenchon, zaostával za Le Penovou o viac ako päť percentuálnych bodov.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram