EÚ zaradila na sankčný zoznam Putinovej dcéry, USA rozšírili reštrikcie na export do Ruska

Európska únia a USA rozširujú sankcie proti Rusku kvôli invázii Ukrajiny.

profimedia-0681234938
Von der Leyenová, Heger a Borrell navštívili Buču, požadujú spravodlivosť

Európska únia včera zaradila na sankčný zoznam dve dcéry ruského prezidenta Vladimíra Putina či niekoľko oligarchov blízkych Kremľu. Figuruje medzi nimi napríklad Oleg Deripaska, ktorý má podiely vo veľkých energetických či stavebných firmách vrátane spoločnosti Strabag, ktorá sa podieľa na stavbe nového úseku pražského metra.

Zmrazenie majetku aj zákaz ciest do EÚ sa týka aj stavebného magnáta Borisa Rotenberga či šéfa najväčšej ruskej banky Sberbank Germana Grefa. Mená EÚ zverejnila vo svojom oficiálnom vestníku.

Celkom sa zoznam potrestaných rozšíri o 217 ľudí, z ktorých 179 tvoria zástupcovia samozvaných vlád a parlamentov separatistických republík v Doneckej a Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny. Na sankčnú listinu pribudne aj 18 firiem či inštitúcií spojených s ruskou inváziou na Ukrajinu.

Americké sankcie
Spojené štáty rozšírili reštrikcie na export do Ruska a Bieloruska. Obmedzí týmto dvom krajinám možnosti dovozu tovaru, ako sú hnojivá a potrubné ventily. Informovala o tom agentúra Reuters. Washington sa tak snaží zvýšiť tlak na Moskvu a Minsk v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Administratíva prezidenta Joea Bidena tiež obmedzila lety lietadiel americkej výroby, ktoré vlastnia, kontrolujú alebo si prenajímajú Bielorusi, do Bieloruska. Opatrenia označili za „súčasť reakcie vlády USA na bieloruské kroky na podporu ruskej agresie na Ukrajine“, píše Reuters.

Americké ministerstvo obchodu uviedlo, že Rusko a Bielorusko teraz budú na získanie radu tovaru od dodávateľov z USA potrebovať zvláštne povolenie. Tento tovar zahŕňa okrem hnojív a potrubných ventilov aj napríklad guličkové ložiská a ďalšie súčiastky, suroviny a chemikálie. Ministerstvo zároveň sľúbilo, že potrebné povolenia nebude Rusku a Bielorusku poskytovať.

Americký prezident Joe Biden tiež podpísal zákon, ktorý odoberá Rusku a Bielorusku štatút trvalých normálnych obchodných vzťahov (PNTR), čo je ekvivalent doložky najvyšších výhod. Tento krok otvára Spojeným štátom cestu k zvyšovaniu ciel na dovoz ruského a bieloruského tovaru, napísala agentúra DPA.

Biden tiež podpísal zákon zakazujúci dovoz energetických produktov z Ruska. Americký prezident už predtým dovoz ruskej ropy, zemného plynu a uhlia zakázal pomocou exekutívneho nariadenia.

Zákony, ktoré tento týždeň schválil americký Kongres, sú súčasťou opatrení, ktorými americká vláda reaguje na ruský útok na Ukrajinu. Bielorusko v konflikte s Ukrajinou stojí na strane Ruska, hoci mu neposkytuje priamu vojenskú podporu, upozorňuje DPA.

Agentúra Reuters informovala, že Spojené štáty rozšírili reštrikcie na export do Ruska a Bieloruska. Obmedzí tak týmto dvom krajinám možnosti dovozu tovaru, ako sú hnojivá či potrubné ventily.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram