Ruské ostreľovanie zasiahlo stanicu v Kramatorsku. Najmenej 39 ľudí zomrelo

Ruské rakety zasiahli vlakovú stanicu v Kramatorsku na východe Ukrajiny. Nádražie využívajú civilisti na evakuáciu do bezpečnejších oblastí.

Po útoku zomrelo 39 ľudí a ďalších 87 ich je zranených, uviedol podľa agentúry Reuters gubernátor Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko.

Podľa starostu Kramatorska Oleksandra Hončarenka bolo v čase zásahu na stanici zhruba 4000 ľudí, hlavne seniori, ženy a deti. Ruské ministerstvo obrany zodpovednosť za úder podľa agentúry RIA Novosti odmietlo.

profimedia-0669187638
EÚ zakáže dovoz ruského uhlia. Na sankčnom zozname pribudne 217 činiteľov a oligarchov

Podľa ukrajinskej tajnej služby SBU, na ktorú sa odvoláva agentúra Unian, zomrelo 35 dospelých a štyri deti. Kyrylenko upozornil na to, že na mieste boli tisíce ľudí, ktorých sa pokúšali kvôli hrozbe novej ruskej ofenzívy na východe Ukrajiny dostať do bezpečnejších regiónov krajiny.

Rusko už nezakrýva, že zámerne vraždí civilné obyvateľstvo. Jeho správanie sa nijako nelíši od teroristických organizácií, uviedlo dnes k situácii ministerstvo zahraničia na twitteri.

„Raketový útok na stanicu v Kramatorsku, ktorý mieril na rodiny s deťmi čakajúcimi na evakuáciu, je ďalším odporným zločinom. Rusko už nezakrýva, že zámerne vraždí civilné obyvateľstvo. Ruské správanie sa nijako nelíši od teroristických organizácií. Za svoje konanie ponesie následky,“ uviedla česká diplomacia.

Zeleného varovania
Rusko by mohlo napadnúť Fínsko rovnako, ako to teraz urobilo Ukrajine, varoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo svojom prejave k fínskemu parlamentu prostredníctvom videa. Odvahu ukrajinských vojakov prirovnal k statočnému boju fínskej armády v zimnej vojne na prelome rokov 1939 a 1940, keď severská krajina zabránila ruskej okupácii.


Von der Leyenová, Heger a Borrell navštívili Buču, požadujú spravodlivosť

„Viete, že ak ruská armáda dostane rozkaz na inváziu do vašej krajiny, urobí to isté aj s vašou krajinou. To je niečo, čo nechcem, aby ste boli svedkami. To, čo urobili mestu Buča, urobia aj vašim mestám a mestám v ktorejkoľvek ďalšej krajine,“ povedal Zelenskyj v pätnásťminútovom prejave.

Zelenskyj Fínsku poďakoval za doterajšiu podporu a vyzval, aby v nej Fínsko neustalo ani po skončení tohto konfliktu. Obdobné prejavy už mal Zelenskyj v niekoľkých svetových parlamentoch, vrátane napríklad britského alebo amerického.

Počas prejavu Zelenského čelili hackerskému útoku internetové stránky vládnych inštitúcií. Na twitteri to oznámili ministerstvá obrany a zahraničia, nedostupný bol aj web vlády. Fínsko dnes dopoludnia tiež ohlásilo narušenie svojho vzdušného priestoru ruskými lietadlami.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram