Od štvrtka nebudú povinné respirátory vo verejnej doprave

Od štvrtka sa zruší povinnosť nosiť respirátory vo verejnej doprave. V diskusnom programe Českej televízie Otázky Václava Moravca to dnes uviedol minister zdravotníctva Vlastimil Válek.

Vojna zároveň odporučila, aby verejnosť respirátory naďalej nosila v priestoroch s neznámymi ľuďmi či v zle vetraných miestnostiach, a to aj kvôli iným respiračným ochoreniam, než je covid-19.

V ČR sa objavil kombinovaný variant koronavírusov, Nemecko zamietlo povinné očkovanie

\“Zhodol sa na tom Národný inštitút (pre zvládanie pandémie), aj keď nie stopercentne jednomyseľne,\“ povedal k zrušeniu nariadenia Válek. Proti bol podľa neho epidemiológ Rastislav Maďar.

„Môžem si to dovoliť z toho dôvodu, že máme klesajúcu incidenciu. Situácia v nemocniciach sa stále ľahko zlepšuje, ale predovšetkým klesá incidencia pozitívnych testov,“ povedal Válek s tým, že nastavené opatrenia zafungovali a že na rovnaký počet vykonaných testov je stále menej a menej pozitívnych.

„Avšak všetkým vrelo odporúčam, ak sú v priestoroch, kde sú s neznámymi ľuďmi, alebo sú zle vetrané: noste respirátory, zvyšuje sa počet respiračných chorôb. V Japonsku nikdy neboli respirátory nariadené, a napriek tomu každý inteligentný Japonec nosí respirátor v čase, keď hrozí riziko, že by sa mohol nakaziť,“ podotkol minister.

Povinnosť nosiť respirátory v zdravotníckych zariadeniach a sociálnych službách by chcel Válek zrušiť na prelome apríla a mája, podľa neho ide ale v tejto chvíli len o pracovnú predstavu. „Ešte vyčkávame, situácia tam zatiaľ nie je úplne ideálna. (…) Uvidíme, ako sa bude vyvíjať,“ dodal.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram